Członkostwo w Giełdowej Izbie Rozrachunkowej
Aby zostać członkiem Giełdowej Izby Rozrachunkowej należy złożyć w Izbie Wniosek w sprawie zawarcia umowy o członkostwo oraz zawrzeć odpowiednią umowę z bankiem, który pełni funkcję Banku Płatnika Członka Izby (lista banków).
Zawarcie umowy o członkostwo w GIR lub zawarcie umowy z podmiotem, który pełni w Giełdowej Izbie Rozrachunkowej funkcję Reprezentanta Członka Giełdy jest jednym z warunków dopuszczenia do działania na rynkach TGE rozliczanych przez GIR. Rynki TGE rozliczane przez IRGiT można znaleźć tutaj.
Szczegółowe informacje dotyczące członkostwa w TGE znajdziecie państwo tutaj.
Członkami Izby mogą być wyłącznie:
- spółki prowadzące Giełdy,
- towarowe domy maklerskie,
- domy maklerskie, inne niż wymienione powyżej krajowe instytucje finansowe, w tym w szczególności banki, jeżeli ich członkostwo ma na celu współdziałanie z Izbą w zakresie rozliczania transakcji zawieranych na rynkach towarów giełdowych,
- przedsiębiorstwa energetyczne, o których mowa w art. 9 ust. 3 pkt 4) ustawy o giełdach towarowych,
- zagraniczne osoby prawne, o których mowa w art. 50 ust. 1 Ustawy, prowadzące działalność maklerską w zakresie obrotu towarami giełdowymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w formie oddziału,
- spółki prowadzące giełdową izbę rozrachunkową z siedzibą w krajach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Członkostwo w GIR
Formularz wniosku oraz wzory dokumentów dostępne są na stronie wzory dokumentów.
Biuro Rozwoju i Obsługi Członków
Zachęcamy do kontaktu z nami.